Karbon Ayakizi Hesaplama
1. Karbon Ayak İzi Danışmanlığı 
1. 1. Giriş     
Karbon ayak izi danışmanlığı, şirketin ilgili o yıla ait Kurumsal Sera Gazı Envanteri Standardı ve bu  standardın baz aldığı  ilgili kuruluşlar tarafından oluşturulan Sera Gazı Protokolü metodolojisi ile hesaplanan 
. Sera gazı  emisyon miktarlarını, 
. Kaynak dağılımlarını;
. Kapsamlar, 
. Tesisler ve 
. Kaynaklar detaylarında aylık ve yıllık olarak hesaplanması ve raporlanmasıdır.  
1. 2. Yöntem  
Karbon Ayak İzi Danışmanlığı, özel geliştirdiğimiz online bir yazılım altyapısında, Kurumsal Sera Gazı Envanteri Hesaplama ve Raporlama kapsamına dahil  olan başlıklarda aylık ve yıllık olarak, kaynak bazlı  raporlama imkanı sunar. Bu rapor ekranları, enerji tüketimlerinizi ve kurumsal karbon ayak izinizi aylık olarak emisyon kaynaklarına göre gerçek zamanlı olarak takip etmeyi de sağlar.   Bu kapsamda hazırlanan raporu istenirse denetçiye sunmak için gerekli tüm kayıt belgelerini (faturalar, ekipmanların ve sayaçların marka model dosyaları vb) yükleyebileceğiniz, dilediğinizde erişebileceğiniz alanlar sunarak denetimde kullanabilmek üzere online bir dosyalama arşivi de tutar.  
1. 3. Çalışma Planı    
Yazılımımız müşterilerin kurumsal karbon ayak izi hesaplamalarını sağlayan bulut tabanlı bir yazılım üzerinden verilen bir danışmanlık hizmetidir. Müşterinin ihtiyaçlarına göre tanımlanacak emisyon kaynakları ekranları hazırlanır ve müşteriye ana yönetici ekran kullanıcı bilgileri teslim edilir. Ardından müşteri her bir tesisi ve tesis yetkililerini kendisi tanımlar. Tesis yetkililerinin yaptığı veri girişleri ile sistemden karbon ayak izi hesabıyla ilgili veriler ve grafikler anlık olarak izlenebilir, olarak müşteri tarafından   aylık / yıllık olarak takip edilebilir.    
Sistem, müşteri için hazırlayıp kullanıcı  bilgilerini ilettikten sonra veri girişleri ve raporlamaların takibi müşteri tarafından yapılır.
1. 4. Teklif Kapsamı    
Teklif Kapsamında hazırlanacak karbon ayak izi hesaplama, takip ve raporlama sistemine maksimum 3 tesis ve 10 kullanıcı  ile; Kapsam 1, Kapsam 2 ve Kapsam3 çerçevesinde 1 yıllık erişim hakkı  tanınması taahhüt edilmektedir.    
Teklif kapsamında müşterilerin işletme koşullarına özel proses tanımlarının yapılması, hesaplamalar gerekli emisyon faktörlerinin güncel tutulması da  firma takibinde olacaktır.
Copyright 2019 - Sistem Çevre - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright 2019 - Sistem Çevre - Tüm Hakları Saklıdır